نشست خبری مدیریت مدرسه امام زین العابدین علیه السلام

نشست-خبری-مدیریت-مدرسه-امام-زین-العابدین-علیه-السلام

ارائه گزارشی از فعالیت های مدرسه علمیه امام زین العابدین

حجت الاسلام غلامعباس رفیع مدیر مدرسه علمیه امام زین العابدین(ع) ظهر امروز در نشست خبری که با عنوان «مدرسه علمیه مطلوب» در سالن جلسات موسسه مجمع الفکرالاسلامی برگزار شد، با اشاره به هدف تأسیس مدرسه امام زین العابدین(ع) گفت: نیازهایی امروز برای طلاب وجود دارد که در گذشته نبود و لازمه این نیاز حداقل زبان آموزی است.

حجت  الاسلام رفیع افزود: ارتباط طلبه در گذشته با منابع از طریق کتاب بوده ولی این طلبه در دوران جدید نیاز به ابزار جدید مطالعه دارد؛ همچنین طلبه امروز به دلیل مشاغل اجتماعی فرصت کمتری دارد؛ از این رو نیاز به ابزارهایی برای این مسأله دارد.

وی با بیان این که اقتضائات زیادی در دوران کنونی وجود دارد که می‌ طلبد که مدرسه علمیه امروزی با گذشته متفاوت باشد، گفت: بی توجهی به این مسأله موجب عدم توجه به نیازهای امروز و فردا می‌ شود، از این رو آیت الله محسن اراکی اقدام به تأسیس مدرسه ای علمیه برای این منظور کردند.

مدیر مؤسسه مجمع الفکر الاسلامی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فعالیت های آموزشی و فرهنگی مدرسه علمیه امام زین العابدین(ع) عنوان کرد: در بعد آموزشی از اساسی ترین مسائلی که این مدرسه پرداخته می شود، یکسان سازی روش تدریس بین اساتید است که روش تدریس خلاق نامیده می‌ شود؛ همین طور اساتید ثابت ناظر بر برنامه های مطالعاتی و علمی طلاب از صبح تا پایان روز هستند و بحث دیگر برگزاری امتحانات جامع هفتگی هدف دار در پایان هر هفته است.

وی بیان داشت: از کارهای دیگر آموزشی به کار گیری نیروهایی از پایه های بالاتر به عنوان استادیار برای طلاب پایه های پایین تر است؛ در بعد فرهنگی نیز این مدرسه در شش محور فعالیت می‌ کند که از جمله آنها آموزش مهارت های تندخوانی، یادداشت برداری، احکام و مهارت های زندگی است.

 

حجت الاسلام رفیع با تأکید بر این که در این مدرسه همه طلاب در کنار پرونده آموزشی یک پرونده مهارتی نیز دارند، گفت: محور دوم تقویت بعد پژوهشی است، از این رو سعی کردیم مقدمات بحث پژوهش را برای تقویت روحیه تحقیق اجرایی کنیم  به همین جهت انجمن های علمی با حضور خود طلاب و ایستگاه کتاب نیز در همین راستا راه اندازی شده است.

وی ابراز داشت: محور سوم بحث تربیت بدنی است که دو روز هفته به مدت یک ساعت و نیم بحث ورزش را برای دوستان داریم و پنجشنبه ها هم سالن ورزشی و شنا را در نظر گرفته ایم؛ استفاده از اساتید مشاور محور چهارم بعد فرهنگی مدرسه است که در همین راستا طرح پایش سلامتی با حضور مشاوری برجسته از حوزه را راه اندازی کرده ایم.

مدیر مدرسه امام زین العابدین(ع) در ادامه یادآور شد: بحث بعدی برگزاری کلاس های اخلاق هفتگی به علاوه کلاس های کاربردی و مهارتی اخلاق است که نوع دوم مهارت های زندگی با ارائه راهکار است که از جمله مباحث مطرح در آن می‌ توان به کنترل خشم، مهارت های تربیت و خانواده اشاره کرد.

وی با اشاره به این که جلسات سیاسی نیز به صورت ماهیانه در این مدرسه برگزار می‌ شود، گفت: محور آخر استفاده از طلاب در برنامه ای با عنوان طرح خادمین حضرت حجت(عج) با هدف تقویت روحیه کار و تلاش است؛ ما چیزی به عنوان خادم مدرسه نداریم که کارهای خدماتی را انجام بدهد بلکه خود دوستان با مشارکت هم این کارها را انجام می‌ دهند.

حجت الاسلام رفیع اضافه کرد: این مدرسه دو سال است که راه افتاده و فعلا در پایه اول و دوم و سوم پذیرش طلبه از مقطع سیکل داریم و هر سال نیز پایه بعدی اضافه می‌ شود؛ 17نفر از اساتید حوزه علمیه قم نیز در این مدرسه مشغول تدریس هستند.

وی خاطرنشان کرد: یکی از برنامه هایی که داریم طرح پذیرش طلاب است، اولین گامی که برداشته می‌ شود بحث تست های استعداد سنجی است چون این مدرسه با اهداف خاصی پیش می‌ رود و یکی از کارهای مدرسه در ادامه این شش سال درمقدمات هدایت تحصیلی در سطوح عالی چه در امور تبلیغی و چه در مسائل پژوهی است.

مدیر مدرسه علمیه امام زین العابدین(ع) در پایان با بیان این که برای پذیرش آزمونی شفاهی با حضور مشاور و دو نفر از اساتید برگزار می‌ شود، گفت: ما مصاحبه ای هم با خانواده طلبه داریم چون یک سری مشکلات از ناحیه خانواده طلاب به وجود می‌ آید که در آینده موجب ایجاد مشکلات می‌ شود.


مراسم بزرگداشت روز شهدا

به گزارش روابط عمومی مدرسه:

در این مراسم حجت الاسلام جوشقانی در بیان ویژگی شهدا به پنج مورد اشاره کردند:

1.خدا را خوب شناختند.

2.در هر زمان خدا را شاکر بودند.

3.همواره در ذهنشان، یاری و خشنودی امام زمان را مرور می کردند.

4.آسیب ها را شناختند و با توجه به عدم نزدیکی به آسیب ها هدفشان یعنی رسیدن به خدا را پیدا کردند.

5.مرد میدان و مسابقات معنوی بودند. منظور از مسابقات معنوی قرعه انداختن برای خوابیدن روی سیم خاردار و کار های دیگری است که در راه خدا انجام می دادند.

و در ادامه مراسم کربلایی محمد قاسمیان به مدیحه سرایی اهل...

جلسه تلاوت هفتگی قرآن

معاونت تهذیب مدرسه علمیه امام زین العابدین علیه السلام جهت اُنس بیشتر با قرآن کریم و ارتقای سطح تجوید، روخوانی و روانخوانی طلاب خود، اقدام به برگزاری جلسات تلاوت نموده است. این جلسات هر هفته شنبه و چهارشنبه بلافاصله بعداز نماز عشا به مدت 20 دقیقه و با حضور استاد ارجمند حجة الاسلام هادوی دائر می گردد.

روز احسان و نیکوکاری

به گزارش روابط عمومی مدرسه علمیه امام زین العابدین علیه السلام، طلاب و اساتید مدرسه در 14 اسفند ماه و به مناسبت بزرگداشت روز احسان و نیکوکاری در اقدامی انسان دوستانه و در جهت احیای سنت انفاق، این روز را روزه داشته و وعده غذایی ناهار خود را بسته بندی نمودند تا توسط گروهی از بچه های مدرسه بین چند خانواده فقیر توزیع شود. این سنت حسنه حداقل ماهی یکبار ادامه خواهد داشت.